Bilgisayar Mühendisi Adaylarına

Herkese selam taze mezun olarak, bu yazımda bir değişiklik yapıp Bilgisayar Mühendisliği okumak isteyen, üniversite tercihini Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden yana yapmış olan ve hala Bilgisayar Mühendisliği okuyan arkadaşlara seslenmek istiyorum.

Ben Jinekolog olmak isteyen Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. 😊

Üniversite sınavına 1 sene boyunca çalışıyoruz, gecemizi gündüzümüze katıyoruz ve istediğimiz bölümün olmayacağını anladığımızda çok büyük bir yıkım yaşıyoruz. Aslında dünyanın sonu değil. Tabi bunu 17-18 yaşlarında anlamak biraz daha zor.

Neyse dediğim gibi ben Jinekolog olmak isterken bir baktım Bilgisayar Mühendisliği tercih etmişim, okumuşum ve mezun bile olmuşum. 😊 Kim ne derse desin dört sene çok çabuk geçiyor.

Bilgisayar Mühendisliği öyle bir bölüm ki bence bu bölümü hangi üniversitede okuduğunuzun hiçbir önemi yok. Her şey kendinizi nasıl geliştirdiğiniz ile alakalı. Üniversite hayatımız boyunca neler yaptığımız, hangi projelerde yer aldığımız, hangi programlama dillerini öğrendiğimiz ve bunlardan ortaya nasıl projeler çıkardığımız, hangi etkinliklere katıldığımız, hangi projelere katkı verdiğimiz ve kendimizi doğru yönde geliştirip geliştirmediğimiz en önemli etkenler. Okulda da temel kavramları öğrendiğimiz için emeğimizi diploma ile taçlandırmış oluyoruz.

Bana göre “hangi üniversitede okuduğunuz önemli değil” diyorum çünkü internet kendinizi geliştirmek için müthiş bir hazine. Ve daha ortaokulda iken kendilerini yazılım alanında geliştirip lisede süper projelerle karşımıza çıkan örnek arkadaşlar var.

Bilgisayar Mühendisliğini yeni seçmiş veya okuyor iseniz çok çalışmanız gerek. Okuldan mezun olmak için değil, iyi projelerde yer almak ve mezun olduktan sonra ben okurken şunu da yapmıştım demek için.

Ben Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi mezunuyum. Kimilerine göre çok kötü, kimilerine göre orta düzeyde, kimilerine göre müthiş bir üniversite olabilir. Herkesin bakış açısı ile alakalı bir durum. Benim hayatımın dönüm noktası olan bir üniversite. Ev arkadaşlarım vizelere-finallere bir gün kala çalışırken benim iki hafta önce plan yaparak vizelere-finallere çalışmaya başladığım bir üniversite 🙂

Benim bu bölümü seçen ya da seçeçek olan arkadaşlara tek söyleyebileceğim, çalışmayı ve kendinizi geliştirmeyi gerçekten çok seviyor iseniz bu bölüme devam etmeniz veya seçmeniz. Çünkü teknoloji durmuyor akan bir şelale misali her geçen gün yeni programlama dilleri, yeni kavramlar, yeni teknolojiler çıkıyor ve sizin bunları takip edip güncel kalabilmeniz gerekiyor.

Bana sorarsanız seçtiğine pişman mısın ? diye. Hayır, asla pişma değilim ! Tıp okusamda çok çalışacaktım ve insanlara sağlık alanında yardımcı olacaktım. Şimdi de insanların en çok tükettiği teknolojinin içerisinde onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. 🙂 Amacıma ortak paydalar içerisinde farklı alanlardan ulaşmış bulunmaktayım, daha ne olsun. 😇

Umarım dört sene sonunda “iyi ki bu bölümü seçmişim” diyebilirsiniz. 😊

“Bilgisayar Mühendisi Adaylarına” için bir yorum

  1. Bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak aynı duyguları paylaşıyorum, arkadaşlar bu bölümü okuyacaksanız hakikaten çok çalışmanız gerekiyor unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir