Dizin Listeleme (Directory Listing)

Dizin listeleme, bir web uygulamasının sahip olduğu dizin bilgilerinin tarayıcıda listelenmesi özelliğidir.

Bu özelliği aktifleştirmediğimiz de tarayıcımızda localhostu açtığımız zaman ekrana index olarak belirlediğimiz dosyanın içeriği görüntülenecektir.

$ sudo vim /etc/nginx/sites-enabled/default komutu ile ayarlarımı yapacağım dosyayı    açıyorum.

location / {
autoindex on;
}

satırını ekliyorum ve kaydediyorum.(Esc:wq)
Daha sonra nginx‘i yeniden başlatıyorum.
$ sudo service nginx restart 

Ardından tarayıcıma gelerek 127.0.0.1 veya localhost/ yazıyorum.

Dizin listeleme özelliği aktif olan bir sunucuda, uygulamanın tarayıcıda çağrıldığında yukarıdaki gibi bir ekran görüntüsü olacaktır. Tarayıcıda uygulamanın herhangi bir alt dizini değil, doğrudan domain ismi çağrılmış olur. Bu durumda uygulama sunucusu üzerinde anasayfa olarak ne tanımlıysa o sayfanın görüntülenir.
İşte burada dizin listeleme özelliği devreye girer. Eğer web uygulamanız için bir anasayfa ismi tanımladınız fakat tanımlı o dosya kök dizinde yoksa dizinleriniz yukarıdaki gibi listelenecektir.
Bu arada benim varsayılan anasayfam index.php lakin bu kök dizininde tanımlı index.php dizinim bulunmamaktadır. Oyüzden tüm dizinler listelendi. (Anasayfamı nereden anlıyorum diyecek olursanız, yukarıdaki /etc/nginx/sites-enabled/default  dosyasındaki index index.php; satırı bize anasayfamız olacak dizini ayarlamamızı sağlar.)

Yukarıdaki ekran görüntüsünde üç bilgi mevcuttur -> dizin ismi, son güncellenme zamanı ve dizinin boyutudur.Yukarıda görüldüğü gibi kök dizinde (Index of/) dizin dosya ayırımı yapmaksızın ne varsa listelenmiştir.

Birde şu kısımı göstermek istiyorum. Diyelim kök dizinimde anasayfam olarak index.php dosyam var olsaydı. Hemen bir tane oluşturalım:

içerisine

<?php
$welcome = "Benim dunyama hosgeldin my bosS!";
echo $welcome."<br>"; //br satır atlatir.
echo "have a good day!";

yazalım. Şimdi tarayıcımıza yeniden gelip localhost/ ya da 127.0.0.1 yazalım.

Gördüğünüz gibi artık kök dizinimde index.php dizini mevcut ve bu yüzden dizin listeleme özelliği pasif hale geldi. Eğer index.php dosyasını siler ya da o ayarı değiştirirseniz yeniden dizin listeleme özelliği aktif hale gelecektir.
Bu siteden de birçok modül hakkında bilgi alabilir ve eklemeniz gereken özelliklere bakabilirsiniz.
Umarım faydalı olmuştur. Şimdiden kolay gelsin. Bu arada yukarıdaki sekmelerde sanal reklam uygulaması yaptım birazcık 😀

Görüşşşmeeekkkk üzereeee 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: