OPW(Outreach Program for Women) Başvuru Süreci


OPW, Gnome’un kadınlar için oluşturduğu bir etkinliktir. Etkinliğin birçok katılımcısı var.(Linux Kernel, Gnome, Debian, Fedora, Mozilla gibi). Yılda iki kez Yaz ve Kış dönemlerinde düzenlenmektedir.Yamalar gönderiliyor ve bunun sonucunda kabul edilenler çeşitliprojeler için başvuru yapıyorlar.Projeyi tamamlayanlar 5000$ ödül alıyorlar.
 
İlk aşama olarak çekirdeğe yama yollamamız gerekiyor ve bununla beraberbirkaç yamamızın kabul edilmesi şart. Yaması kabul edilenlere ayrıca bir mail atılıyor ve bu şekilde ikinci aşama olarak projelere başvurabiliyoruz.
 

 Bütün yapmamız gerekenler burada bize yol gösterici olarak anlatılmaktadır.
 İlk yamamızı nasıl yollayabileceğimiz hakkında bilgi bulunmaktadır.
 Ayrıca Fosdem2010’da Greg Kroah-Hartman bununla ilgili bir sunum da yapmış.
 
Kod yazmabiçimine oldukça dikkat ediyorlar. Ufacık bir hatada dahi yamayı düzeltip yeniden yollamamız gerekiyor. İlk olarakkod biçimi hatalarını düzeltmek biraz daha kolay olabilir.
Kod biçim hataları dışında, TODO dosyalarındaki istenilenler de yapılabiliyor. Buradaki işler, kod biçimi düzeltmeye göre daha ağır. Bu kış döneminde genelde checkpatch.pl hata bulma aracını kullandım.Ayrıca benim daha kullanmadığım  Sparse ve Coccinelle araçlarını kullanarak da hata düzeltilerek katkı verilebiliyor.
 
Bu ilk deneyimim olduğu için çalışma zamanlarım genellikleöğrenme ile geçti.Bu arada git kullanımı, git komutlarını çok iyi bilmek gerekiyor, bendebu konuda ki eksikliklerimi bu süre zarfında kapatmaya çalıştım.
 
OPW ye katılmayı düşünenler için Aybüke ve Gülşah‘ın hazırladığı bu slayt sizlere yol gösterici olabileceğini düşünüyorum.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinden Ben ve okul arkadaşlarım AybükeÖzdemir,Gülşah Köse,Ayşe Melike Yurtoğlu, Yeliz Taneroğlu ve Esra Altıntaş OPW kış döneminde, Linux Kernel projeleri için hazırlandık.

Bu süreçten birkaç ay önce çekirdeğe katkı verebileceğim konusunda hiçbir fikrim yoktu. Desteği için NecdetHocama çok teşekkür ederim.Aybüke Özdemir‘e ayrıca teşekkür ederim.Bu süreçte eski deneyimleri ile bize yardımcı oldu. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir